24.02.2017

"На сукенку магу пашкадаваць грошай, а на кнігу - ніколі": Таццяна Печань аб любові да мовы (+фотарэпартаж)

Асістэнта кафедры сістэм тэлекамунікацый Таццяну Міхайлаўну Печань у БДУІР ведаюць як актывістку, арганізатара мерапрыемстваў для студэнтаў, прыхільніцу здаровага ладу жыцця, спартсменку, якая прымала ўдзел у паўмарафонах у Барселоне, Адэсе, Мінску. Усё сапраўды так, але акрамя гэтага Таццяна Печань - аматарка беларускай мовы і літаратуры.

Таццяна Печань аб любові да мовы

21 лютага, у Міжнародны дзень роднай мовы, Таццяна правяла эксперымент - увесь дзень, на ўсіх сваіх занятках размаўляла з калегамі і студэнтамі па-беларуску.

У гэты святочны дзень яна зладзіла куратарскі час для першакурснікаў. На мерапрыемстве выступілі студэнты трэцяга курса з дакладамі аб жыцці і творчасці Францыска Скарыны (Павел Марыніч), Якуба Коласа (Вадзім Конюх), Петруся Броўкі (Андрэй Вайцехоўскі), Максіма Танка (Ірына Кайко).

"Да гэтага куратарскага часу я рыхтавалася са студзеня. Распавяла аб сваёй ідэі трэцякурснікам - яны ўспрынялі яе з энтузіязмам. Нават не патрабавалі ад мяне ніякіх узнагарод за гэта - ні адзнак, ні патуранняў. Некаторыя самі абралі для сябе аўтараў, іншым я параіла. Напрыклад, Петруся Броўку парэкамендавала таму, што нашы корпусы знаходзяцца на вуліцы, якая носіць яго імя. Францішака Скарыну - таму што сёлета мы святкуем 500 гадоў з таго дня, калі была надрукавана першая беларуская кніга", - распавяла Таццяна Печань.

На свой куратарскі час яна таксама запрасіла дацэнта кафедры сістэм тэлекамунікацый Валерыя Шалатоніна і драматурга Васіля Дранько-Майсюка, якія распавялі студэнтам аб сваёй асабістай любові да роднай мовы.

Таццяна сцвярджае, што з драматургам яе звяла любоў да творчасці Кузьмы Чорнага:

"Калісьці на імпрэзе я пабачыла Леаніда Дранько-Майсюка. І ён так чытаў верш "Пахне чабор" Петруся Броўкі, што, здаецца, я на самай справе адчувала водар! Сына знакамітага паэта і пісьменніка, Васіля Дранько-Майсюка, я сустрэла ў студзені - таксама на імпрэзе, прысвечанай Кузьме Чорнаму. І прапанавала яму прыйсці на свой куратарскі час, які запланаваны да Міжнароднага дня роднай мовы. І ён мне не адмовіў".

Таццяна Печань аб любові да мовы

Куратарскі час, які прайшоў 21 лютага - не першая спроба Таццяны Печань і яе студэнтаў выказваць свае думкі па-беларуску. З красавіка мінулага года яны разам праводзілі шмат заняткаў, у межах якіх слухалі беларускія песні, ладзілі конкурс выразнага чытання, размаўлялі пра Год культуры.

"Летась я неаднаразова была на імпрэзах, якія арганізоўвалі ў музеі Петруся Броўкі у межах праекта "Чытаем свайго класіка". Гэта так цікава! Там распавядалі пра творчасць, жыццевыя абставіны знакамітых беларускіх паэтаў і пісьменнікаў. І я вырашыла, што можна правесці такія лекцыі і для сваіх студэнтаў у межах куратарскіх часоў", - адзначыла Таццяна Міхайлаўна.

Кожны тыдзень, у нядзелю, яна размаўляе з сябрамі і сваякамі выключна па-беларуску. Яна лічыць, што галоўнае - пераадолець моўны бар'ер і не баяцца рабіць памылкі. Бо мова - гэта тое, што адрознівае нас ад прадстаўнікоў іншых краін і культур.

"Летась мы з братам былі ў Еўропе - размаўлялі, па звычцы, па-руску. І людзі, якія чулі там нашу гаворку, лічылі, што мы з Расіі. Тады я вырашыла - у наступны раз абавязкова буду размаўляць па-беларуску, каб усе ведалі, што ў нас таксама ёсць свая мова і беларусы - не прыдатак да Расіі".

Тым, хто пакуль не адчувае ў сабе сілы размаўляць па-беларуску, Таццяна рэкамендуе пачынаць чытаць кнігі беларускіх паэтаў і пісьменнікаў. Што датычыцца самой Таццяны - у яе з кнігамі асаблівыя адносіны:

"Я з тых людзей, дзеля якіх абавязкова, каб кніга была папяровай, а не электроннай. Бывае так, што надыходзіць час, калі пэўную кнігу патрэбна перачытаць. Тады я бягу ў краму і не шкадую грошай: на сукенку магу пашкадаваць, а на кнігу - ніколі".

Таццяна Печань аб любові да мовы

А вось спіс тых кніг, якія Таццяна рэкамендуе прачытаць усім зацікаўленым:

Алеся Літвіноўская, Глеб Лабадзенка "20 крокаў да беларускай мовы" (2 часткі). "Гэту кнігу мне парэкамендаваў Максім Максак, супрацоўнік прэс-службы БДУІР. Яна вельмі зручная, калі няма часу вывучаць мову па вялізных энцыклапедыях і слоўніках".

Яўгенія Янішчыц "Творы, жыццяпіс, каментарыі" (у 4 тамах). "Творы беларускай Ахматавай - Яўгеніі Янішчыц - мне вельмі блізкія. Увогуле люблю чытаць вершы, таму што гэта хутка: прачытаў - і адразу атрымаў задавальненне".

Ніл Гілевіч "У віры быцця". "Складаная кніга, але вартая, каб яе прачытаць і прачуць. У ёй - успаміны пра значныя падзеі грамадскага і культурнага жыцця, адлюстраваныя рэфлексіі пісьменніка, яго бачанне мінулага, цяперашняга і будучыні нашай краіны".

Рыгор Барадулін "Руны Перуновы", Максім Багдановіч "Я не самотны..." Якуб Колас. Выбранае. "У гэтых кнігах - выбраныя творы выбітных беларускіх паэтаў. Здаецца, рэцэнзіі ім не патрэбны!"

Віталь Бабіч "Семь историй о любви и катарсисе". "Гэта кніга майго калегі, супрацоўніка прэс-службы БДУІР. Увогуле яна на рускай мове, але я яе таксама рэкамендую ўсім. Асабліва мне падабаецца персанаж шостай гісторыі - прафесар беларускай філалогіі, - які вядзе размовы і чытае вершы па-беларуску".

Алена БОСАВА, прэс-служба БДУІР
Фота: Ксенія ГРЫГОР'ЕВА (калаж), Ганна МІХАЙЛАВА

Фотарэпартаж з куратарскага часу можна паглядзець ніжэй:

Таццяна Печань аб любові да мовы
Ключевые слова: Міжнародны дзень роднай мовы